UNESCO Werelderfgoed Publieksdag
Gratis toegang tot een dag vol Werelderfgoed
Op zaterdag 9 mei 2026 is iedereen welkom bij het Nationaal Gevangenismuseum Veenhuizen – Koloniën van Weldadigheid UNESCO-Werelderfgoed sinds 2021. Tijdens de publieksdag ontdek je hoe Werelderfgoed toegankelijk, beleefbaar en relevant is voor iedereen.
In 2026 vieren de Koloniën van Weldadigheid vijf jaar UNESCO-Werelderfgoed. Deze mijlpaal vormt de aanleiding voor een bijzondere publieksdag vol ontmoeting, activiteiten en beleving. Zo brengen we het verhaal van Werelderfgoed dichterbij dan ooit.
Bezoek de Werelderfgoedmarkt met de 13 Nederlandse Werelderfgoedsites , volg workshops, laat je verrassen door demonstraties en geniet van een inspirerend programma met onder andere een speciale Werelderfgoed Mindf*ck van Victor Mids.
Wat kun je verwachten?
- Een spectaculaire Mindf*ck met Victor Mids! Vanaf 11:00 – 11:45 bij de binnenplaats van het Gevangenismuseum in Veenhuizen
- Ontmoet alle 13 UNESCO-Werelderfgoedsites van Nederland
- Doe mee aan activiteiten en workshops voor jong en oud
- Bezoek presentaties en optredens op het centrale podium
- Laat je verrassen door verhalen, experimenten en demonstraties
De Werelderfgoed code: Ontrafel het verleden, voorspel de toekomst. Werelderfgoed voor iedereen. Begrijpelijk, beleefbaar en bereikbaar.
Gouden Boekjes & Rubinstein
Ook voor jonge bezoekers is er van alles te beleven met de speciale UNESCO Werelderfgoed Gouden Boekjes. Samen met uitgeverij Rubinstein brengen deze prachtig geïllustreerde verhalen het Werelderfgoed op een toegankelijke en speelse manier tot leven.
Geniet van voorleesmomenten, tekenactiviteiten en ontmoet auteurs als Vivian den Hollander en Gouden Griffel-winnares 2025 Lida Dijkstra. De Gouden Boekjes zijn daarnaast ook verkrijgbaar op het terrein, een leuk aandenken om thuis verder te lezen.
Praktische informatie
De publieksdag is op zaterdag 9 mei en gratis te bezoeken tussen 10:00 en 16.00 uur. Het Nationaal Gevangenismuseum is geopend van 10:00 – 17:00. Let op: de Boevenbus rijdt niet en er zijn geen rondleidingen in de Rode Pannen.
Datum: Zaterdag 9 mei 2026
Tijd: 10:00 – 16:00 uur
Waar: Nationaal Gevangenismuseum Veenhuizen
Toegang: Gratis inclusief museumbezoek
Pendelbussen
Kom je met het openbaar vervoer? Tijdens de publieksdag rijden gratis pendelbussen tussen station Assen en het Gevangenismuseum in Veenhuizen. Zo reis je eenvoudig naar het evenement.
De bussen vertrekken meerdere keren per uur vanaf station Assen en rijden de hele dag heen en weer. De eerste bus vertrekt rond 09.20 uur. De reistijd is ongeveer 45 minuten. Je hoeft geen plek te reserveren stap gewoon in. Lees hier meer informatie.
De UNESCO Werelderfgoed publieksdag wordt georganiseerd door Stichting Werelderfgoed Nederland